Borell kësaj jave do të vizitojë  Lindjen e Mesme

0
Gjigandi

Përfaqësuesi i Lartë i BE-së për Punët e Jashtme dhe Politikën e Sigurisë, Josep Borrell njoftoi sot se do të vizitojë Izraelin, Palestinën, Bahreinin, Arabinë Saudite, Katarin dhe Jordaninë këtë javë për të diskutuar aksesin dhe ndihmën humanitare, si dhe çështjet politike, me liderët rajonalë.

Borell deklaroi se nevojitet një “horizont politik që shikon drejt zgjidhjes me dy shtete” dhe tha se kjo mund të arrihet vetëm me dialog.

“Unë do të udhëtoj këtë javë në Izrael, Palestinë, Bahrein, Arabinë Saudite, Katar dhe Jordani për të diskutuar aksesin humanitar dhe ndihmën dhe çështjet politike me liderët rajonalë.

Ne kemi nevojë për një horizont politik që shikon drejt një zgjidhjeje me dy shtete. Kjo mund të jetë vetëm arrihet përmes dialogut”, tha Borell.

 

RonaTyra

p.k\dita

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu