BBC rikthen skandalet e lobimit: Sa u pagua kjo foto me Trump

0
Gjigandi

Skandalet e lobimit, lidhjet me Vladimir Putin dhe fshehja e pronarëve të kompanive, kanë qenë tema e një artikulli të BBC.

Pjesë e këtij artikulli ku flitet për skandalet e lobimit përmendet edhe kryetari i Partisë Dmeokratike, Lulzim Basha, ku thuhet se ka paguar para për të pasur një foto me ish-presidentin amerikan, Donald Trump.

Sipas BBC skandali i këtij lobimi është se, Rusia ka shpenzuar 500 mijë dollarë për lobim për Lulzim Bashën dhe nuk dihet mënyra si janë transferuar këto para.

Në mars 2017, BBC shkruan se kompania ‘Biniatta Trade LP’, pagoi një lobist amerikan në emër të Lulzim Bashës, kreut të Partisë Demokratike të Shqipërisë.

Lobisti organizoi qasje tek politikanët republikanë dhe një mbledhje fondesh, ku zoti Basha ishte në gjendje të merrte një mundësi fotografike me presidentin e atëhershëm Donald Trump i përdorur më vonë në fushatën zgjedhore shqiptare.

RonaTyra

Raportet e vitit të kaluar sugjeruan se inteligjenca amerikane besonte se fushata zgjedhore e zotit Basha, slogani i të cilit ishte bëje Shqipërinë të Madhe përsëri, ishte mbështetur fshehurazi nga Rusia me 500,000 dollarë.

Pjesë nga artikulli i BBC

Pronësia e Biniatta-s ishte fshehur përmes sekretit në det të hapur dhe drejtorëve të rremë, por dokumentet e zbuluara të Alpha përfshijnë një marrëveshje nga viti 2015, kur u krijua partneriteti, i cili emëronte pronarin përfitues si një shtetas rus i quajtur Maxim Trofimets.

Në verën e vitit 2017, kur ligji për partneritetet skoceze ndryshoi, z. Trofimets nuk u deklarua si “personi i kontrollit të rëndësishëm” të Biniatta-s dhe një kandidat i Alpha deklaroi në mënyrë të rreme se firma kishte dhënë të gjithë informacionin që duhej.

Të nesërmen, i njëjti kandidat i Alpha nënshkroi fshehurazi një marrëveshje të re autorizimi, duke rinovuar kontrollin e z. Trofimets mbi Biniatta. / BBC, VoxNews.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu