Zelensky mbërrin në Samitin e G7…virtualisht

0
16
Gjigandi

Presidenti ukrainas praktikisht ka gjetur rrugën e tij për në Kalanë Elmau ku po zhvillohet dita e dytë e Samitit të G7-ës. Volodymyr Zelensky ishte i pranishëm bashkë me vendet kryesore të industrializuara që po diskutojnë masa të mëtejshme ndëshkuese kundër Rusisë.

Lufta e agresionit rus kundër vendit fqinj do të jetë një nga temat dominuese të takimit në Bavari.

Synimi i prodhimit ushtarak dhe zinxhirët e furnizimit

Për shkak të luftës së agresionit, Shtetet e Bashkuara dhe vendet e tjera të G7 duan të vendosin masa të mëtejshme ndëshkuese kundër Rusisë, sipas informacioneve nga Uashingtoni. Masat synonin, ndër të tjera, masa prodhimit ushtarak dhe zinxhirëve të furnizimit, thanë përfaqësuesit e Shtëpisë së Bardhë. Në koordinim me vendet e G7, SHBA do të vendosë sanksione ndaj qindra njerëzve dhe institucioneve të tjera dhe do të vendosë tarifa ndëshkuese për produkte të shumta ruse.

Për më tepër, të ardhurat e shtetit rus do të kufizohen nga një kufi çmimi për naftën nga Rusia. Krerët e shteteve dhe qeverive të G7 do të udhëzojnë ministrat e tyre përgjegjës që të bisedojnë “intensivisht” me vendet partnere dhe kompanitë private në mënyrë që të zbatojnë një kufi çmimi.

Qeveria federale kishte theksuar më parë se një kufi çmimi mund të jetë efektiv vetëm nëse marrin pjesë shumë vende blerëse në mbarë botën – si India apo Kina. Të dyja vendet kanë rritur ndjeshëm importet e tyre të naftës nga Rusia që nga sulmi rus në Ukrainë. Shtetet e Bashkuara tashmë kanë ndaluar blerjen e naftës nga Rusia dhe BE-ja synon ta bëjë këtë më së voni deri në fund të vitit.

Kriza klimatike, energjia, uria

Në ditën e dytë të takimit, në agjendë janë edhe temat e krizës klimatike, energjisë dhe shëndetësisë. Pritet të marrin pjesë krerët e shteteve dhe qeverive të Indonezisë, Afrikës së Jugut, Indisë, Senegalit dhe Argjentinës. Ndër të tjera, me ta do të diskutohen edhe partneritetet për një politikë të qëndrueshme energjetike.

 

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu