Zelensky hedh poshtë zërat për mbajtjen e zgjedhjeve teksa vendi ndodhet në luftë

0
Gjigandi

 

Presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky thotë se do të ishte e përshtatshme të mbaheshin zgjedhje ndërsa vendi vazhdon të jetë në luftë.

Ligji ushtarak u shpall në Ukrainë kur filloi pushtimi i Rusisë në shkurt 2022, duke ndaluar mbajtjen e zgjedhjeve, por ka pasur debate të shtuara brenda dhe jashtë vendit për një zgjedhje të mundshme në mars 2024.

Senatori republikan amerikan Lindsey Graham dhe zyrtarë të tjerë perëndimorë i kishin bërë thirrje Kievit që të zhvillojë një votim për të treguar se mund të mbajë zgjedhje të lira dhe të ndershme gjatë luftës. Gjatë fundjavës, ministri i jashtëm i Ukrainës Dmytro Kuleba tha se presidenti po peshonte të mirat dhe të këqijat e një sondazhi parazgjedhor gjatë kohës së luftës.

Por në fjalimin e mbrëmshëm me video, Volodymyr Zelensky u shpreh se: “Ne të gjithë e kuptojmë se tani, në kohë lufte, kur ka shumë sfida, është krejtësisht e papërgjegjshme të përfshihesh në tema që lidhen në një mënyrë kaq joserioze me zgjedhjet.

Ne duhet të pranojmë se kjo është një kohë për mbrojtje, një kohë për betejë, nga e cila varet fati i shtetit dhe popullit të tij… Unë besoj se zgjedhjet nuk janë të përshtatshme në këtë kohë.”

RonaTyra

Në kohë paqeje, Ukraina do të kishte mbajtur zgjedhjet parlamentare në tetor dhe raundin e parë të zgjedhjeve presidenciale në fillim të pranverës 2024.

 

p.k\dita

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu