Vdiq autori i “Jezusit Shqiptar”

0
Gjigandi

Michael C Tracy, një nga artistët e mëdhenj të muraleve në New York City ka ndërruar jetë.

Ai la gjurmë edhe në jetën e komunitetit shqiptaro-amerikan me muralin e njohur në parkingun afër Arthur Avenue, kushtuar bashkatdhetarit tonë të ndjerë Anton D Nikçi. (Djali mërgimtar u vra mbrapa shpine duke thyer zemrat e familjarëve dhe miqve të shumtë që e njihnin.)

Lagjia e njihte muralin si “Jezusi Shqiptar”.

Fotografia shoqëruese është marrë Gjovalin Nikçi nga i cili mësova edhe lajmin e vdekjes së artistit Tracy. Është një faqe nga një libër i Shefit të famshëm të kuzhinës franceze në New York, Daniel Boulud, ku ai ka pozuar përpara Muralit.
Fotografia e muralit ka shoqëruar shumë shkrime për komunitetin shqiptar në Bronx e New York, e ka qenë një pikë takimi e vizitash nga banorë lokalë e vizitorë të panumërt.

Michael C Tracy nuk është më, por gjurmët e tij shumëngjyrëshe do të vijojnë të jenë të gjalla anembanë Qytetit që nuk fle.

RonaTyra

Ruben Avxhiu, gazetar SHBA

 

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu