Ushtria izraelite pretendon se ka marrë nën kontroll ndërtesat qeveritare të Hamasit

0
Gjigandi

Ushtria izraelite njoftoi sot se ka vënë nën kontrollin e saj ndërtesat qeveritare të lëvizjes islamike palestineze Hamas në qytetin e Gazës, veçanërisht ndërtesat e parlamentit dhe qeverisë dhe policisë.

Pas sulmit të përgjakshëm të 7 tetorit nga Hamasi në tokën izraelite, në të cilën u vranë 1200 njerëz, shumica prej tyre civilë, sipas autoriteteve izraelite, ushtria izraelite ka bombarduar pandërprerë Rripin e Gazës dhe tanket e saj tani po shtrëngojnë kordonin në qytetin e Gazës, kryesisht rreth spitaleve, për të cilat Izraeli thotë se përdoren si qendra furnizimi dhe baza ushtarake nga Hamasi.

Ushtria izraelite njoftoi se kishte marrë nën kontroll “parlamentin e Hamasit, selinë e qeverisë, selinë e policisë së Hamasit dhe një shkollë inxhinierike që përdoret për prodhimin dhe zhvillimin e armëve”.

RonaTyra

Imazhet në mediat sociale tregojnë ushtarët izraelitë që vendosin flamurin izraelit në karrigen e kryetarit të parlamentit.

Që kur Hamasi dëboi Autoritetin Palestinez nga Gaza në vitin 2017, dy territoret palestineze kanë qenë de fakto të varura nga autoritetet paralele.

Në Rripin e Gazës, bombardimet izraelite nga ajri, deti dhe tanket tokësore kanë vrarë më shumë se 11,000 njerëz, dy të tretat e tyre gra dhe fëmijë, sipas ministrisë së shëndetësisë të Hamasit.

 

p.k\dita

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu