‘The Sun’ ngre në qiell Brojën: Sulmuesi që i mungonte Chelsea-s!

0

Pritjes i erdhi fundi. Armando Broja ka arritur të realizojë gol në ndeshjen e parë si titullarë me Chelsea-n pas dëmtimit të rëndë që pësoi nëntorin e kaluar. Sulmuesi kuqezi shënoi golin e dytë në fitoren 2-0 që Chelsea mori në derbi kundër Fulham, duke gëzuar tej mase edhe tifozët të cilët mezi e prisnin këtë moment.

Pochetino e kishte zgjedhur në 11-she për shkak edhe të mungesave të Nkuku-t dhe Jackson, ndërsa 22-vjeçari ia shpërbleu me paraqitjen në fushë, pasi kjo ishte fitorja e parë e Chelsea-s në Premier League në katër javët e fundit. Megjithatë të gjithë u merakosën kur në minutën e 65 Broja kërkoi zëvendësim dhe la fushën bashkë me mjekët e Chelsea-s.

Por pas ndeshjes ia sqaroi gjithçka: “Nuk ishte dëmtim, por vetëm një masë paraprake. Kërkova të lija fushën, pasi ende nuk mund të luajë 90 minuta për shkak të dëmtimit. Përsa i përket golit ishte një ndienjë e pabesueshme, pasi kam qenë për shumë kohë jashtë fushës dhe të shënosh në derbi është diçka që e kam ëndërruar. Megjithatë më të rëndësishme janë 3 pikët për skuadrën.”

Vlerësim të lartë për ndeshjen Broja mori jo vetëm nga trajneri Pochetino, por edhe nga prestigjiozja ‘The Sun’, që i vendosi notën 8. Ajo shkruan se 22-vjeçari ishte sulmuesi që i mungonte Chelsea-s këtë sezon. Gjithsesi shqiptari pritet që sfidën e rardhës mos ta nis si titullarë. Kjo për shkak rreziku të dëmtimit, por edhe sepse Jackson rikthehet nga pezullimi për shkak kartonësh.