Temperaturat 20 gradë në mes të dhjetorit, meteorologia tregon ditën e kësaj jave kur moti merr kthesën

0
Gjigandi

Edhe sot moti në territorin shqiptar ka qenë i kthjellët dhe me diell. Momente të shkurtra me pika shiu priten në hapësira detare dhe shumë pak në vijën bregdetare.

Ndërsa pjesa më e madhe e territorit do të mbetet e kthjellët dhe kryesisht në zonat më lindore paraqitet me kthjellime, vranësira të lehta dhe kalimtare.

Edhe temperaturat kanë pësuar një rritje të lehtë sot gjatë orëve të mëngjesit, 3-12 gradë celcius. Ndërsa mesditja mbetet pak a shumë në të njëjtat vlera termike të cilat duhet thënë se janë mjaft të larta për muajin dhjetor. Nga 12-20 gradë celcius kanë arritur temperaturant në rang territori.

Deri në datën 16 dhjetor moti pritet të jetë me të njëtat kushte atmosferike dhe termike.
Reshjet rikthen sot pasdite, më të dukshme në zonat veri-perëndimore dhe jug perëndimore. Por reshjet do të jenë të pakta, bën me dije meteorologia Lajda Porja.

Edhe ditën e nesërme do të jemi në ndikimin e vranirave dhe do të jetë një ditë e lagësht. Deri ditën e shtunë priten shumë pak reshje, por surprizat vijnë në fundjavë ku pritet edhe reshje me intensitet më të lartë.

Union Contact

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu