“Të gjithë spitalet jashtë shërbimit”- Çfarë po ndodh në Gaza? Ja si raportohet situata nga Ministria e Shëndetësisë e drejtuar nga Hamasi

0
Gjigandi

Zëvendësministri i Shëndetësisë në Rripin e Gazës të drejtuar nga Hamasi, Youssef Abu Rish, ka thënë për AFP news se të gjitha spitalet në veri të Gazës janë “jashtë shërbimit”.

Luftimet janë zhvilluar ditët e fundit pranë disa spitaleve kyçe. Disa janë evakuuar kryesisht – të tjerët po luftojnë me mungesën e karburantit, ujit, ushqimit dhe furnizimeve mjekësore.

Shqetësimet po rriten për situatën në spitalin më të madh të Gazës Al Shifa, ku mjekët paralajmërojnë se më shumë se 30 foshnja të lindura para kohe mund të vdesin pa karburant për inkubatorët elektrikë.

Ushtria izraelite thotë se Hamasi refuzoi karburantin që ofroi për të mbështetur foshnjat, duke mohuar pretendimet e stafit se ata do të sulmoheshin nëse do ta merrnin atë.

Kreu i ministrisë së shëndetësisë të drejtuar nga Hamasi i ka thënë BBC-së se më shumë se 100 kufoma ishin grumbulluar në oborrin e Al Shifa, pa karburant për të furnizuar morgun.

Organizata Botërore e Shëndetësisë thotë se Al Shifa “nuk po funksionon më si spital” ndërsa zëvendësministri i shëndetësisë i ka thënë agjencisë së lajmeve AFP të gjitha spitalet në veri ishin jashtë shërbimit.

Ushtria izraelite thotë se Hamasi ka një qendër komanduese nën Al Shifa dhe fsheh operacionet e saj në vendet civile

Agjencia e OKB-së për refugjatët, UNRWA, thotë se depoja që po përdorte për karburant është tharë dhe nga nesër nuk do të jetë më në gjendje të dërgojë karburant në objektet mjekësore dhe të marrë ndihmat që vijnë nga Egjipti.

Një grua palestineze i ka thënë BBC-së se forcat izraelite hynë në një klinikë në perëndim të qytetit të Gazës dhe u thanë 800 personave të zhvendosur që ishin strehuar atje të largoheshin, duke i ndarë të rinjtë – ushtria izraelite thotë se po shqyrton akuzat.

Një anije turke ka mbërritur duke sjellë pajisje dhe furnizime për të ngritur spitale në terren në anën egjiptiane të kalimit kufitar Rafah midis Egjiptit dhe Gazës.

 

a.c./dita

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu