Ballina Etiketimet Ajrit

Etiketim: ajrit

Sëmundjet që vijnë nga ndotja e ajrit

0
Ekspozimi ndaj ndotjes së ajrit shoqërohet me një mundësi të shtuar të kushteve të shumta të shëndetit fizik dhe mendor afatgjatë, sipas studimit më...

Raporti i Bankës Botërore, ndotja e ajrit shkakton 10% të vdekjeve...

0
Në Shqipëri, 10 për qind e vdekjeve në një vit vijnë si pasojë e ndotjes së ajrit.Sipas përllogaritjeve të Bankës Botërore në një raport...

Moti gjatë kësaj jave do të ndikohet nga masat e nxehta...

0
Në parashikimin e motit për javën e ardhshme Instituti Hidrometerologjik i Kosovës ka bërë të ditur se vendi ynë do të ndikohet nga masat...

A transmetohet apo jo virusi përmes ajrit? Harvardi u jep fund...

0
A transmetohet apo jo virusi përmes ajrit? Kjo është një nga pyetjet që ka munduar më së shumti njerëzit dhe shkenctarët në këto muajt...

​OBSH po rishikon se si transmetohet Covid-19 përmes ajrit

0
Organizata Botërore e Shëndetit ka konfirmuar ekzistencën e provave në rritje që virusi korona gjithashtu mund të transmetohet përmes grimcave të vogla që notojnë...

200 gradë Celsius/ Shpiket filtri i ajrit që vret koronavirusin

0
Një filtër ajri që është i aftë të “vrasë në moment” koronavirusin është dizenjuar nga një grup shkencëtarësh nga Universiteti i Hjustonit në SHBA. Burimi:...

A ndihmojnë klimat që koronavirusi të shpërndahet përmes ajrit? Kjo është...

0
Duke u bazuar nga sëmundje tjera vdekjeprurëse që shpërndahen nga ajri, një ekspert i sëmundjes infective në Harvard tha se përdorimi i klimës mund...

Shkencëtarët krijojnë filtrin e ajrit që vret koronavirusin

0
Teksa koronavirusi vijon të përhapet në të gjithë botën, shkencëtarët po punojë për zbulimin e mekanizmave të cialy do të ndalojnë pandeminë. Mësohet...

Përhapja e coronavirusit përmes ajrit, pesë gjërat rreth rrezikut dhe mënyrat...

0
Më shumë se shtatë muaj pasi u zbulua për herë të parë coronavirusi i ri, shkencëtarët dhe ekspertët e shëndetit ende po përpiqen të...

Gorrie, mjeku që zbuloi sistemin e ftohjes së ajrit

0
Më 8 korrik 1842, mjeku John Gorrie, zbuloi sistemin e parë të ftohjes së ajrit. Mjeku dëshironte që të sëmurët nga ethet ta ndjenin veten...

ME TE SHIKUARAT

- Advertisement -
ABC24