Sunak mund të shkarkojë Suella Braverman? Mediat britanike: Për kabinetin është diskutuar…

0
Gjigandi

Spekulimet po shtohen në lidhje me mundësinë e një riorganizimi të afërt të kabinetit nga Rishi Sunak,  gjë që mund të bëjë që Suella Braverman të shkarkohet nga posti i Sekretares së Brendshme.

Burimet për Sky News kanë thënë se tashmë është diskutuar mundësia e një riorganizimi. Të dielën mbrëma, Braverman dyfishoi thirrjet për të ndërmarrë më shumë veprime kundër protestuesve pro-palestinez.

Në një seri postimesh në “X”, zonja Braverman tha se duhen veprime të mëtejshme kundër protestave, të cilat po mbahen në rrugët e Londrës… duke u ndotur nga urrejtja, dhuna dhe antisemitizmi.

Sekretarja e Brendshme bëri homazhe për oficerët, duke thënë se “oficerët tanë të guximshëm të policisë meritojnë falënderimet e çdo qytetari të denjë për profesionalizmin e tyre përballë dhunës dhe agresionit nga protestuesit dhe kundërprotestuesit dje në Londër.”

Ishte një kontrast i dukshëm me javën e kaluar, kur ajo akuzoi Policinë Metropolitane se mbante standarde të dyfishta për mënyrën se si i rregullon protestat.

“Thirrjet e sëmura, nxitëse dhe, në disa raste, qartësisht kriminale, pankartat dhe aksesorët e shfaqura hapur në marshim shënojnë një rënie të re. Antisemitizmi dhe forma të tjera të racizmit së bashku me vlerësimin e terrorizmit në një shkallë të tillë është thellësisht. shqetësuese”, shtoi Braverman

Disa kanë akuzuar Braverman për ndezjen e tensioneve, duke çuar në uljen e më shumë njerëzve në kryeqytet. Më shumë se 140 persona u arrestuan në këtë trazirë, si nga ana pro-palestineze, ashtu edhe nga ana e ekstremit të djathtë kundër protestës.

Zëvendës-ndihmëskomisioneri i Met Police, Laurence Taylor, tha se forca u përball me një ditë vërtet sfiduese në lidhje me protestat.

 

j.l./ ABC24.AL

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu