Rikthehet Silvio Berlusconi

0
Gjigandi

Ish-kryeministri dhe lideri aktual i partisë italiane Forza Italia, Silvio Berlusconi, ka njoftuar sot se do të jetë kandidat për senator në zgjedhjet e 25 shtatorit.

Cavaliere theksoi gjithashtu se partia e aleancës konservatore, e cila do të marrë më shumë vota, do t’i tregojë presidentit të Republikës Sergio Mattarella emrin e kandidatit të partisë për kryeministër.

“Nëse ai person është Giorgia Meloni i ‘Italian Brothers’, jam i sigurt se do të jetë e përshtatshme për këtë rol. Nuk më intereson beteja e lidershipit të qendrës së djathtë, emocionohem më shumë duke menduar për të gjitha gjërat që duhet të bëjmë, si luftimi i shtypjes tatimore dhe gjyqësore”, shtoi ish-kryeministri italian, duke folur në radion publike Rai.

Për sa i përket, krijimit të një poli të tretë të qendrës, kryetari i partisë Azione, Carlo Calenda, deklaroi mëngjesin e sotëm se, përsa i përket çështjeve kryesore, marrëveshja përkatëse me kreun e partisë Live Italy, Matteo Renzi, tashmë është arritur.

Kujtojmë se Italia ka hyrë në një krizë politike pas dorëheqjes së kryeministrit Mario Draghi.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu