Recetë/ Tavë me kërpudha dhe mish viçi

0
Gjigandi

Përbërësit

700gr mishi vici i prere ne kubike te vegjel
1kg kerpudha champijon,te fresketa,te preta ne feta.
2 qepe mesatare,nje karrote dhe 2 thelpi hudher te grira holle.
3-4 feta beikon(pancete e tymosur)te prera ne copa te vogla.
150gr djath kackavall i grire.
100gr pana+150gr salce kosi te perzjera bashke.
1 gote e vogel vere e bardhe
1 tufe e vogel majdanoz
1/2 filxhan caji vaj ulliri.Pak gjalp.
Kripe e piper te zi .

Mishi,se bashku me qepen,karroten e hudhrat kavurdisen se bashku ne nje tenxnere,ndrkohe kerpudhat vendosen ne nje tave,sperkaten me pak gjalpe e piper te zi e vendosen ne furren e paranxehur ne temp 180 grade,ku lihen per 20-30 min.
Pasi nga perberesit e tenxheres te kete avulluar pjesa me e madhe e lengut,shtohet gota e veres,perzihet e lihet pak,pastaj kullojme nga tava lengun qe kane leshuar kerpudhat dhe ja shtojme mishit dhe e leme te zjehet deri sa te jete gati e te kete mbetur me sa me pak leng.
Pasi mishi te jete gati,shtojme kripen e piperin e e hedhim ne taven ku jane kerpudhat,duke shtuar beikon,djathin kackavall,majdanosin,si dhe panen me salcen e kosit.
I perziejme mire te gjithe perberesit dhe vendisim taven ne furren e paranxehur ne tenp.180 grade dhe lihen per rreth 20 min.sa te lidhet shija e perberesve.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu