“Po nxitet nga vendet perëndimore”/ Erdogan: Izraeli të ndalojë sulmet në Gaza, përbëjnë gjenocid

0
Gjigandi

Presidenti i Turqisë, Recep Tayyip Erdogan, i ka bërë thirrje Izraelit që të ndalojë sulmet e tij në Gaza, duke thënë se nuk do të sjellë asgjë tjetër veçse më shumë dhimbje, vdekje dhe lot.

Në një postim në platformën”X”, Erdogan bëri thirrje për vendosjen e një armëpushimi humanitar në Gaza sa më shpejt të jetë e mundur dhe i bën thirrje administratës izraelite të ndalojë menjëherë operacionet e saj që përbëjnë gjenocid. Presidenti gjithashtu ka shkruar se administrata izraelite po vepron si organizatë e inkurajuar nga vendet perëndimore.

POSTIMI I PLOTË:

Zgjerimi i sulmeve në Gaza nuk do të sjellë asgjë tjetër veçse më shumë dhimbje, vdekje dhe lot. Duke vrarë fëmijë, gra dhe civilë, është e qartë se siguria nuk mund të sigurohet duke bombarduar spitale, shkolla, xhami dhe kisha. Ju nuk mund të adhuroheni përmes shtypjes.

Në vend që të kthehet nga gabimi i saj dhe të veprojë me arsye shtetërore, administrata izraelite po vepron si një organizatë me nxitjen e aktorëve jashtë rajonit. Rajoni ynë duhet të shpëtohet sa më shpejt nga kjo furi çmendurie, e inkurajuar nga vendet perëndimore dhe në të cilën organizatat e mediave perëndimore po konkurrojnë për ta legjitimuar atë.

RonaTyra

Ftoj të gjitha shtetet dhe organizatat ndërkombëtare që të mbështesin sinqerisht nismat për vendosjen e një armëpushimi humanitar në Gaza sa më shpejt të jetë e mundur. Unë përsëris thirrjen tonë drejtuar administratës izraelite që të mos zgjerojë kurrë shtrirjen e sulmeve të saj kundër civilëve dhe të ndalojë menjëherë operacionet e saj që përbëjnë gjenocid.

Ne besojmë se rajoni ynë do të arrijë stabilitet të përhershëm me vendosjen e mekanizmave të rinj që do të garantojnë sigurinë e myslimanëve, hebrenjve, të krishterëve dhe të gjithëve që jetojnë në këto troje. Turqia do të vazhdojë të bëjë pjesën e saj për të parandaluar derdhjen e ndonjë gjaku të pafajshëm, për të parandaluar ndonjë tragjedi të mëtejshme humanitare dhe për të zgjidhur konfliktet në Palestinë para se të arrijnë një pikë pa kthim.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu