Pjesa e parë: Argjentina shkatërron Francën me dy gola triumfi

0

Argjentinë – Francë 2-0 (Messi 23′ pen., Di Maria 36′) A

Argjentina, ose më mirë Mesi, ka shkatërruar Francën në këtë pjesë të parë të ndeshjes finale për Kupën e Botës Katar 2022.

Një ndeshje që demonstroi energjinë e jashtëzakonshme të argjentinasve, përballë përpjekjeve të dëshpëruara të francezëve, të cilët e pësuan me penallti kur një prej tyre, Dembele dëmtoi Di Marian.

36’ – Gooooool. Kundërsulm vrastar i Argjentinës, që me disa pasime, mbërrin në portën e Lloris, aty ku Di Maria shënon me lehtësi golin e dytë.

23’ – Goooooool Lionel Messi zhbllokon finalen, duke ekzekutuar në mënyrë perfekte një penallti dhe dërguar topin në rrjetën e portës së Lloris.

Ishte Di Maria ai që hyri në zonë dhe u pengua nga Dembele, teksa për arbitrin nuk kishte dyshime, penallti e konfirmuar edhe nga VAR.

MINUTË PAS MINUTE

Mbyllet pjesa e parë

40’ – Deschamps përpiqet të ndryshojë gjithçka dhe vrapon për t’u mbrojtur: Dembelé dhe Giroud jashtë, Thuram dhe Kolo Muani brenda!

36’ – Zbritje e rrufeshme e të besuarve të Scalonit me Di Marian që e dërgon topin në rrjetë për të firmosur 2-0.

30’ – Ka pasur një reagim emocional nga Franca, e cila megjithatë i jep mundësinë e kundërsulmit  Argjentinës, e cila gjen hapësira të çmuara dhe kërkon një goditje para intervalit.

25’ – Të hutuar dhe të zemëruar për episodin e penalltisë dhe një gol poshtë, transalpinët dridhen. Franca zbret në gjysmën e fushës argjentinase në kërkim të barazimit. Rritet toni konkurrues i ndeshjes!

23’ – Argjentina në avantazh. Një penallti e fituar nga Di Maria pas ndërhyrjes së parregullt të Dembele është kthyer në gol nga Messi, 1-0

17’ – Argjentina shprehet mirë në sulm, Di Maria ka mundësinë më të mirë pas gabimit të Theo Hernandez, por gjuajtja e lojtarit të Juventusit përfundon në qiell.

15’ – Scaloni i ka kërkuar skuadrës së tij të rrisë ritmin dhe Argjentina luan me një ritëm shumë të lartë, Franca në vështirësi të dukshme, por duke e mbajtur veten përballë Messit dhe Di Marias shumë të frymëzuar.

10’ – Argjentina nuk e lë Francën të marrë frymë në këto minuta të para, me Messin dhe Di Marian që japin përshpejtimet e para në fazën sulmuese. Bleus mbahen, disa probleme për Lloris, të kërkuara menjëherë nga sulmuesit e Albiceleste.

5’ – Mac Allister provon me një gjuajtje nga distance, por pa problem për Lloris, që nuk e ka të vështirë të zotërojë topin, minuta të mira për Argjentinën

3’ – Argjentina, pas shumë kombinimesh krijon mundësinë e parë për shënim me Alvarez, por gjithçka është ndalur për një pozicion jashtë loje

Ka nisur finalja e madhe e Kupës së Botës, ajo mes Argjentinës dhe Francës në stadiumin Lusail.

Të dyja skuadrat janë në garë për të siguruar për herë të tretë në historinë e tyre trofeun e lakmuar. Argjentina ëndërron të rikthejë Kupën e Botës që ka munguar që nga viti 1986, me Messin që më në fund shpreson t’i shtojë koleksionit të tij të jashtëzakonshëm trofeun e fundit të madh që mungon në karrierën e tij.

Nga ana tjetër është Franca, e cila dëshiron të arrijë suksesin e dytë radhazi pas atij të Rusi 2018, një arritje e realizuar në histori vetëm në Itali (1934-1938) dhe Brazil (1958-1962), me Mbappe vetëm 23 vjec mund të vendosë Kupën e dytë të Botës në vitrinën e trofeve.

Argjentinë-Francë

Argjentina: E.Martinez; Molina, Otamendi, Romero, Tagliafico; De Paul, E.Fernandez, Mac Allister; Di Maria, Messi, Alvarez.

Franca: Lloris; Kounde, Varane, Upamecano, T. Hernandez; Tchouameni, Rabiot; Dembele, Griezmann, Mbappé; Giroud.

***

Argjentinë-Francë është finalja e madhe e Kupës së Botës në Katar, ku të dyja kombëtaret synojnë trofeun e tretë në histori.