Pas dështimit të Reformës Zgjedhore, Gjeorgjia në demonstrata

0
58
blank
Gjigandi

Pas dështimit të reformës zgjedhore: Gjeorgjia në demonstrata

Në kryeqytetin e Gjeorgjisë, Tiflis vazhdojnë protestat. Policia ka përdorur gaz lotsjellës.

Pas demonstratës së madhe të së dielës, edhe të hënën u mblodhën demonstrues që kërkojnë zgjedhje të reja të parakohshme dhe dorëheqjen e qeverisë. Policia përdori gaz lotsjellës dhe ujëhedhës. Shkaku për protestat më të fundit qe dështimi i reformës zgjedhore.

Që në verë për këtë pati trazira, bën të ditur radio kombëtare gjermane Deutschlandfunk. Pas kësaj, partia në pushtet pati premtuar një reformë zgjedhore, me të cilën përbërja e parlamentit do të përcaktohej krejtësisht përmes sistemit proporcional të zgjedhjeve. Por kjo reformë dështoi të enjten e kaluar në parlament.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu