Ngërçi me Kushtetuesen/ Ilir Meta: Rama ka vetëm një zgjedhje, referendumin

0
105
Gjigandi

Presidenti Ilir Meta ka deklaruar pak minuta më parë se zgjidhja e vetme për zhbllokimin e ngërçit të krijuar me reformën në drejtësi, veçanërisht në Gjykatën Kushtetuese, është referendumi.

googletag.cmd.push(function() { googletag.display(‘div-gpt-ad-1508592105648-0’); });

“Ka vetëm një zgjidhje për Ramën dhe disa palaço ndërkombëtarë, referendumi. Shqiptarët duhet të marrin në dorë sovranitetin e vendit. Këtë punë e vendosin shqiptarët”, tha Meta.
Sa i përket vendimit të marrë sot nga Kolegji i Posaçëm i Apelimit për shkarkimin e Besnik Muçit nga detyra, anëtar i Gjykatës Kushtetuese, Meta tha se nuk ishte i surprizuar duke akuzuar zyrtarët e qeverisë.
“Ju e dini që vetting-u i partisë u shpall para pak ditësh nga zv.kryeministri (Erjon Braçe) për zotin Muçi. Nuk jam i habitur sepse që kur ka hyrë në zyrë (Muçi) ka patur presione të drejtëpërdrejta për t’u bërë pjesë e puçit për të bllokuar Xhaferllarin”, tha Presidenti.
Insistimit të gazetarëve për të thënë emrat e atyre që janë pjesë e këtij puçi të pretenduar, Meta iu përgjigj duke cituar deklaratën e Fatmir Xhafajt, deputet i Partisë Socialiste, mbi Vitore Tushen, e cila është kryetarja në detyrë e Gjykatës Kushtetuese.
Sa i përket kritikave ndaj ambasadorëve, Meta tha se disa prej tyre turpërojnë shtetet nga vijnë, ndërsa për SHBA-të u shpreh: “SHBA-të janë si yll, janë si shpirt sepse me ata e kemi bërë reformën”.
  Zëri i Amerikës: Kushtetuesja, Meta sulmon ambasadën e SHBA-ve
  U shkarkua nga detyra, Besnik Muçi nuk njeh vendimin e KPA: Jam anëtar i ‘Kushtetueses’

Lexo edhe:  Balliu: Jua tregoj 2 kullat e para tek Unaza e Re - lajmi fundit - lajmi i fundit

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu