Metodat më argëtuese që mjekët sugjerojnë për të pasur një memorie të mirë

0
Gjigandi

Dr. Amir Khan dhe Dr. Anisha Patel diskutuan simptomat e ‘mjegullës së trurit’ në Lorraine, të cilat mund të përfshijnë procese më të ngadalta të të menduarit, vështirësi në përqendrim dhe harresë. Sipas Dr. Anisha, mjeke e përgjithshme dhe eksperte e shëndetit të grave, shumë të moshuar mbi 60 vjeç do të vuajnë nga mjegulla e trurit si pasojë e demencës ose problemeve të zemrës.

Të rinjtë kërkojnë ndihmë edhe për simptomat që mund të lindin nga Covid, trajtimet e kancerit, problemet e shëndetit mendor, stresi, mungesa e gjumit dhe mungesa e lëndëve ushqyese. Ajo shtoi se ndërsa të moshuarit që vuajnë nga ‘mjegulla e trurit’ shpërndahen në mënyrë të barabartë midis burrave dhe grave, të sëmurët më të rinj janë më shpesh gratë që janë duke përjetuar menopauzë. Këtu janë këshillat e Dr. Amir dhe Dr. Anisha për të përmirësuar kujtesën tuaj..

1. Mbajtja e trupit tuaj të shëndetshëm

Sipas Dr. Amir, sjelljet që mund të përmirësojnë qarkullimin e gjakut në tru janë çelësi për të mbajtur organin të shëndetshëm. Ata thonë:

“Ndaloni pirjen e duhanit, kjo do të ndihmojë që gjaku të rrjedhë në tru. Zvogëloni marrjen e alkoolit, arrini një peshë të shëndetshme dhe shëndeti i përgjithshëm është me të vërtetë i rëndësishëm për rrjedhjen e gjakut në tru”.

Union Contact

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu