Ish zyrtari i lartë i FBI Charles McGonigal ka ndikuar për të nisur hetimet ndaj PD. Kush është biznesmeni dhe politikani që takoi në Austri: Kërcënohem me jetë

0
Charles McGonigal, left, former special agent in charge of the FBI's counterintelligence division in New York, left, leaves court, Monday, Jan. 23, 2023, in New York. The former high-ranking FBI counterintelligence official has been indicted on charges he helped a Russian oligarch, in violation of U.S. sanctions. (AP Photo/John Minchillo)
Gjigandi

Ish zyrtari kryesor i spiunëve të FBI-së në Nju Jork u akuzua të hënën se kishte marrë pagesa sekrete në para në vlerë prej më shumë se 225,000 dollarë ndërsa mbikëqyrte rastet shumë të ndjeshme dhe për shkeljen e ligjit duke u përpjekur të hiqte miliarderin rus Oleg Deripaska nga lista e sanksioneve të SHBA-së – pretendimet që tronditi botën monastike të bashkëmoshatarëve të tij të lartë të inteligjencës.

Charles McGonigal, 54 vjeç, i cili doli në pension nga FBI në shtator 2018, u akuzua në gjykatën federale në Manhattan për pastrim parash, shkelje të sanksioneve të SHBA-së dhe akuza të tjera që rrjedhin nga lidhjet e tij të dyshuara me Deripaska, një aleat i presidentit rus Vladimir Putin. Në rolin e tij në FBI, McGonigal kishte për detyrë të hetonte Deripaska, akuzat për shkeljen e sanksioneve të të cilit u zbuluan në shtator.

Një aktakuzë e dytë e ngritur në Uashington akuzoi McGonigal për fshehjen e pagesave prej 225,000 dollarësh që ai dyshohet se kishte marrë nga një burrë nga Nju Xhersi, i cili ishte i punësuar nga një agjenci e inteligjencës shqiptare dekada më parë. Aktakuza gjithashtu e akuzonte atë për avancimin e interesave të atij personi.

Përmes avokatit të tij, Seth DuCharme, McGonigal u deklarua i pafajshëm për akuzat e Nju Jorkut në një seancë të shkurtër gjyqësore të hënën, në të cilën ai u lirua me kusht. DuCharme, një ish-zyrtar i Departamentit të Drejtësisë, i cili kohët e fundit shërbeu si ushtrues detyre i Prokurorit të SHBA-së në Bruklin, tha jashtë gjykatës se mezi pret të shqyrtojë provat, “por ne kemi besim të madh te zoti McGonigal”.

“Siç e dini të gjithë, Charlie ka pasur një karrierë të gjatë dhe të shquar me FBI-në. Ai i ka shërbyer Shteteve të Bashkuara për dekada”, tha DuCharme. “Kjo është padyshim një ditë shqetësuese për zotin McGonigal dhe familjen e tij.”

Union Contact

Kush është Personi A në dosje që bënte kontaktet me Edi Ramën?

Prokurorët pretenduan se të paktën që nga gushti 2017 – dhe madje edhe pasi u largua nga FBI – McGonigal nuk i zbuloi FBI-së marrëdhënien e tij me ish-operativin e inteligjencës shqiptare, të përmendur në dokumentet e aktakuzës si “Personi A”. Ai gjithashtu thuhet se nuk ka bërë të ditur se ai kishte një “marrëdhënie të vazhdueshme me Kryeministrin e Shqipërisë”, sipas aktakuzës. Edi Rama është kryeministër i këtij vendi që nga viti 2013.

Në fund të vitit 2017, akuzuan autoritetet se McGonigal mori para në total prej 225,000 dollarësh nga Personi A – herën e parë në një makinë të parkuar jashtë një restoranti në New York City dhe dy herët e ardhshme në shtëpinë e personit në New Jersey. Sipas aktakuzës, McGonigal “i tha Personit A se paratë do të ktheheshin”.

Muaj më vonë, me nxitjen e McGonigal, FBI nisi një hetim ndaj një lobisti amerikan për një parti politike shqiptare që është rivale e Ramës, një hetim duke përdorur Personin A si burim informacioni, thanë autoritetet.

 

Ai po hetonte ish-zyrtarin e lartë të FBI-së, i akuzuar se punonte për rusët

 

Ky nuk ishte rasti i vetëm ku akuzat sugjerojnë se McGonigal e përdori punën e tij për të përfituar njerëz me të cilët kishte lidhje të pazbuluara financiare ose personale.

Në një udhëtim në Austri në vitin 2017, McGonigal dhe një prokuror i Departamentit të Drejtësisë intervistuan një biznesmen dhe politikan shqiptar, i cili më parë i tha McGonigal se donin që dikush të hetonte një kërcënim me vdekje ndaj saj, sipas aktakuzës së Uashingtonit. McGonigal i është prezantuar këtij personi nga personi A, sipas aktakuzës.

Një vit më pas, McGonigal dyshohet se i kërkoi ndërlidhësit të FBI-së me Kombet e Bashkuara të organizonte një takim me ambasadoren e atëhershme amerikane Nikki Haley ose një zyrtar tjetër të lartë, si dhe një ish-ministër boshnjak të mbrojtjes dhe themelues të një kompanie farmaceutike boshnjake.

Në aktakuzë thuhet se bashkëpunëtorët e McGonigal e kërkuan këtë takim për arsye politike që do të kishin përfituar financiarisht Personin A. Në atë kohë, McGonigal sugjeroi në aktakuzë që kompania e barnave t’i paguante gjysmë milioni dollarë një kompanie të regjistruar te Personi A si tarifë për të organizuar takimin.

Sipas padisë së Nju Jorkut, një firmë ligjore punësoi McGonigal për të punuar si konsulent dhe hetues për të hequr Deripaskën nga lista e sanksioneve. Ai u rendit si këshilltar, duke rregulluar 25,000 dollarë në pagesa mujore që do të transferoheshin në një llogari të kontrolluar nga një individ tjetër, një përkthyes i qeverisë amerikane, i cili ishte një ish-diplomat rus. Përkthyesi Sergej Shestakov u akuzua gjithashtu.

Roli i McGonigal në FBI i dha atij akses në informacione të klasifikuara, duke përfshirë një listë të atëhershme sekrete të perspektivave ruse në pritje të sanksioneve nga Zyra e Kontrollit të Pasurive të Huaja, tha Departamenti i Drejtësisë. Kjo listë përfshinte Deripaskën përpara se të vendoseshin sanksionet.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu