Frika nga Koronavirusi/ Greqia mbyll 28 shkolla

0
94
Gjigandi

Paniku nga Koronavirusi ka përfshirë edhe Greqinë. Shteti fqinj ka marrë masa paraprake menjëherë pas evidentimit edhe të rasteve të para në vend.

Ministria greke e Arsimit ka pezulluar përkohësisht mësimin në 28 shkolla në pjesë të ndryshme të vendit për të parandaluar një shpërthim të mundshëm të epidemisë. Po ashtu kjo po bëhet për

Sipas një njoftimi të ministrisë përkatëse, pas vlerësimit të fundit të rrezikut nga Agjensia Evropiane për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve (ECDC, 2/3/2020), rreziku i përhapjeve të mëtejshme të koronavirusit në vend është në nivel mesatar dhe të lartë.

Arsyet e këtij rezultati përfshijnë rritjen e përhapjes dhe rasteve me koronavirus në Italinë fqinje, si dhe mundësia e përhapjes pas evidentimit të disa rasteve në vend.

Burimi: iefimerida.gr

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu