“Emri Qatip aty, do thotë jam grek ai…” Çfarë do sjellë pyetja mbi etninë në Census?

0
Gjigandi

Censusi i 2023 ka një pyetje që ka ngjallur shumë debate, atë mbi etninë, një term që për shumë grupmosha është i paqartë.

Ka nga ata që dyshojnë se prapa pyetjes fshihet synimi për të rritur artificialisht minoritete dhe pakica.

Gazetari Klodian Tomori e ironizon këtë pjesë të censusit kështu:

“Tek kjo pyetja e etnise tek censusi, me drejtesi na takon te deklarohemi te gjithe kongoleze ne. Se shkenca keshtu thote, njerezimi modern e ka prejardhjen nga Afrika.

Ca pyetje eshte kjo, pa kufizim kohor. Ku e di mileti ca ka qene pesegjyshi apo gjashtegjyshi. Pa lidhje.

Gjeja e vetme qe ben kjo eshte te kapin naj pale letra BE-je keta lumedhenjte qe do behen greke dhe bullgare. Emri Qatip aty, do thoje jam grek ai….”

o.p. / ABC24.AL

 

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu