Dritat e Veriut dhurojnë spektakël në qiellin e Finlandës

0
Gjigandi

Disa foto magjepsëse nga Finlanda po shkaktojnë emocione të ndryshme te publiku. Dritat e Veriut janë shfaqur në qiell si kurrë më parë, disa janë lumturuar kur i kanë parë ndërsa disa të tjerë janë frikësuar pasi ky është një fenomen i rrallë. Sipas shkencëtarëve, stuhitë gjeomagnetike pritet të shkaktojnë ngjarje të ngjashme deri më 10 nëntor.

Fenomeni i vënë re mbrëmë në Evropë, ka qenë me përmasa të jashtëzakonshme, ndërsa fotot që kanë dalë në dritë, nga Finlanda, po shkaktojnë tronditje dhe frikë. Vlen të theksohet se ditën e mërkurë, më 8 nëntor, ka një mundësi të shtuar që të ndodhë stuhia më e fortë gjeomagnetike.

 

p.c. / ABC24.AL

RonaTyra

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu