Dha dorëheqjen, Vulin: Nuk ka konflikt mes meje dhe Vuçiçit, ja çfarë biseduam

0
Gjigandi

Ish-drejtori i inteligjencës serbe, Aleksandër Vulin deklaroi se ka dhënë dorëheqjen pasi mendon se në këtë moment nuk ka të drejtë të sakrifikojë Serbinë për hir të mbijetesës së tij në detyrë, duke theksuar se nuk ka asnjë konflikt mes tij dhe presidentit serb, Aleksandër Vuçiç.

“Nuk ka asnjë konflikt mes meje dhe presidentit Vuçiç, përkundrazi, jam mirënjohës që kam mundur të drejtoj BIA-n, një vit nuk kam dalë në publik, sepse drejtori i BIA-s nuk mund dhe nuk duhet ta bëjë këtë. Që në ditën e parë të emërimit tim filluan presionet mbi mua si kryetar i BIA-s. Unë vendosa të jap dorëheqjen, jo presidenti Vuçiç”, tha Vulin për Pink.

Ai ka treguar se si ka shkuar biseda mes tij dhe Vuçiçit para dorëheqjes së tij.

Më tha se e di se me çfarë po përballem dhe më lë mua dhe ndërgjegjes time të vendos se çfarë do të bëj. Presionet kanë një vit, por tani fuqitë e mëdha të Perëndimit donin të rrëzonin Aleksandër Vuçiçin. Zvogëloni numrin e votave, e dëmtoni në një mënyrë apo tjetër, ata duan ta ulin në 20 për qind. Të jetë pjesë e qeverisë, por jo një faktor vendimtar, ata duan ta shohin të dobët, ta shohin politikën e tij të dobët”, nënvizoi Vulin.

 

RonaTyra

j.l./ ABC24.AL

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu