Borxhet e kompanive publike/ 300 milionë euro shtetit, Xhepa: Problem shpenzimet

0
74
Gjigandi

Borxhi që kompanitë publike të energjisë dhe ujit kanë ndaj shtetit ka arritur në 300 milionë euro. Këto janë detyrime në formën e garancive, nën huave dhe taksave të papaguara. Por pse ndërmarrjet shtetërore akumulojnë borxh?

googletag.cmd.push(function() { googletag.display(‘div-gpt-ad-1508592105648-0’); });

Edhe pse qytetarët paguajnë më shumë për energjinë dhe ujin, borxhi i kompanive publike që administrojnë këto shërbime vazhdon të rritet. Sipas Selami Xhepës, president i UET-së, problemi qëndron tek shpenzimet.

Kur kompanitë publike krijojnë humbje, fatura për qytetarët është e dyfishtë. Ky është një qerthull negativ që vazhdon prej vitesh.
Kur kompanitë private humbasin para falimentojnë dhe faturën e paguajnë pronarët. por në rastin e kompanive publike.

Qeveritë e Shqipërisë i kanë falur qindra milionë euro borxhe kompanive publike. Tradita vazhdon. Ndërmarrjet shtetërore humbasin para, qytetarët paguajnë faturën.

Klodian Tomorri

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu