Shendetesi

Vdes pasi infektohet nga tatuazhi

[ad_1] Një burrë nga Teksasi ka vdekur dy muaj pasi u infektua me një baktere mishngrënëse përmes tatuazhit që bëri në këmbë. I ndjeri, kishte bërë një tatu me fjalët “Jezusi është jeta ime” pesë ditë para se të shkonte për not në Gjirin e Meksikës. Njeriu u pranua pastaj …

Lexo më shumë

Këto janë simptomat e kësaj sëmundje të tmerrshme: Nëse i vëreni, menjëherë tek mjeku

[ad_1] Sindromi policistik ovarian ndikon gratë gjatë viteve të tyre riprodhuese dhe shfaqet si rezultat i çrregullimeve hormonale. Shpesh, por jo gjithmonë, cistat formohen pikërisht në vezore. Edhe pse nuk janë të dëmshme, ato mund të çojnë në çrregullime hormonale që shkaktojnë cikle menstruale të zgjatura ose të parregullta, papërmbajtje, …

Lexo më shumë

Çfarë duhet bërë nëse digjeni nga dielli

[ad_1] Ekspozimi në diell gjatë verës mund të shkaktojë probleme për lëkurën tuaj. Sidomos tani, në fundjavat e para të plazhit, kur lëkura nuk është mësuar ende me temperaturat e larta, djegia e saj është një nga dukuritë më të zakonshme. Në disa raste, kur tregohemi të kujdesshëm për të …

Lexo më shumë

Pse është i nevojshëm çamçakëzi për shtatzënat

[ad_1] Të gjitha nënat e reja që kanë një operim cezarian duhet të përtypim çamçakëz çdo ditë më pas për të mbajtur lëvizjet e tyre të shëndetshme, ka zbuluar një studim. Kjo mund të ndihmojë një në pesë gra që vuajnë nga ileusi postoperativ – termi mjekësor për mungesë lëvizjeje …

Lexo më shumë

Si ta ruani freskinë e frutave dhe perimeve?

[ad_1] Shpesh iu ka ndodh që kur e hapni frigoriferin tuaj të përballeni me fruta dhe perime që nuk janë të freskëta. Të gjithë ju e bëni të njëjtin gabim dhe ushqimi juaj përfundon në plehra. Kuptojeni përmes disa trukeve të vogla në fotografi, se si ju mund ta ruani …

Lexo më shumë

Pini këtë lëng magjik dhe ktheni shikimin

[ad_1] Shumë persona kanë shikim të dobësuar. Për të parandaluar humbjen e shikimit, apo rritjen e dioptrisë, nevojitet t’i përmirësoni disa shprehi. Për shembull, kini kujdes sa qëndroni para ekranit, mundohuni të mos e teproni. Po ashtu, shikoni televizorin nga një largësi e konsiderueshme. Po ashtu, është me rëndësi të …

Lexo më shumë