Zviceranët emigrojnë në …. Tajlandë: Erdha si turist, tani jam i martuar me fëmijë

[ad_1]

Roman Voerkel (30) nga Cyrihu tashmë ka një mëmëdhe të ri dhe ai është qyteti i seksit në Tajlandë, Pattaya . Kjo erdhi shumë spontanisht siç tregon ai. “Ai kishte ardhur në shkurt 2016 për herë të parë në Tajlandë, ndërsa tre muaj më vonë e ka hapur barin e tij Ding Dong Laden.” Vetëm pak pas vizëtës së medias zvicerane “Blick” zvicerani është bërë baba. Gruaja e tij është Yanisa (28), ndërsa vajza i quhet Lina.

Ai e ka lënë punën në Zvicër dhe beson se jeta e tij në Tajlandë është shumë më e mirë edhe financiarisht. Ngjashëm ka ndodhur edhe me Simon Rindlisbacher (40) nga Gossau SG, i cili është kthyer nga i sapoardhur në direktor në hotelin me pesë yje «Mövenpick» në Bangkok. Edhe ai është martuar me tajlandeze dhe ka dy fëmijë (1 dhe 8 vjet). Kur i shef fëmijët ti rriten, ai mendon se Zvicra ndonjëherë është më e mirë për ata, pasi në Tajlandë nuk ka mundësi luajtje futbolli.

Fakt është: Tajlanda është kthyer në destinacionin mjaft popullor të zviceranëve, ku në 2016 ka pasur 9377 zviceranë me adresë banimi në Tajlandë – rreth 500 më shumë sesa vitin e kaluar.
Në 2016 kanë lindur 47 fëmijë të zviceranëve, ndërsa 89 kanë vdekur. Një pjesë e tyre theksojnë se në Tajlandë ndjehen si refugjatë të legjitimuar.

Zviceranët në Tajlandë janë edhe një faktor ekonomik: “150 firma zvicerane kanë hapur 50.000 vende të lira puna,” thekson ambasadori zviceran në Bangkok, Iv Sieber (60). Ndërsa 200.000 zviceranë kanë udhëtuar për pushime në Tajlandë gjatë 2016./Bota sot/

[ad_2]

Kontrolloni gjithashtu

Fati i zgjedhjeve në Shqipëri , ABC24.AL shfaq sondazhin

  Sipas disa kërkimeve të bëra nga ana jonë ,gjithashtu konktatet që kemi patur me …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *