Tortë e thjeshtë

Përbërësit

2 vezë
12 luge sheqer
12 luge qumësht
12 luge vaj
10 luge miell
2 luge kakao
1 pluhur për pjekje
1 luge rum
GLAZURA:
200 ml ajkë e ëmbël(hopla)
100 gr cokollate qumeshti
arra të bluara

………………..Hapat…………..

1

Perziejme vezet me sheqerin,pastaj shtojme perbersit tjere.

2

Masen e qesim ne kallep te lyer dhe te permillur,me madhesi 22 cm dhe pjekim ne 200 grade per 20 minuta ose derisa pjekja vretohet me rremojce.

3

Ngrohim ajken e embel dhe ne te shtojme cokollaten e grire dhe perziejme derisa te shkrihet cokollata.

4

Kur embelsira te jete pjekur,rrotullojme ne pjate dhe persiper shtojme glazuen me ajken dhe cokollaten.

5

Dekorojme me aara te bluara.

Kontrolloni gjithashtu

Si të përgatisni në shtëpi muffins me vanilje – Receta Gatimi

[ad_1]  Ndonëse të vogla, amvisat e jo vetem “tremben” nga kjo ëmbëlsirë pasi e mendojë …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *