Tortë 15 minutëshe me banane

…………….Përbërësit……………

300 gr biskota
3 pudinga vanilje
9 luge sheqer
1 l qumësht
200 gr margarinë
4-5 banana
4 luge ajke e tharte
200 ml ajkë e ëmbël(hopla)

Hapat

1

Perziejme pluhurin e pudinges me sheqerin dhe pak qumesht te ftohet, kurse pjesen tjeter te qumeshtit e veme te vloje.

2

 

Pasi qumeshti vlon, shtojme pudinga dhe perziejme derisa te trashet kremi.

3

Pastaj largojme nga zjarri,shtojme margarine e coptuar, dhe perziejme derisa te shkrihet margarina dhe kremi te homogjenizohet.

4

 

Pastaj shtojem biskotat e coptuara dhe perziejme.

5

 

Ne kallep 25×35 te lyer lehtas me pak vaj, qesim gjysmen e mases, pastaj qesim nje shtrese me banana te ndara ne dysh per se gjati,mbulojme tere siperfaqen.

6

 

Pastaj qesim edhe gjysmen tjeter te kremit me pudinge dhe biskota dhe rrafshojme mire.

7

Pasi embelsira te jete ftohur mire,shtojme krem panen e tundur ne shkume te trashe ose krem panen./Abc24.al

Kontrolloni gjithashtu

Si të përgatisni në shtëpi muffins me vanilje – Receta Gatimi

[ad_1]  Ndonëse të vogla, amvisat e jo vetem “tremben” nga kjo ëmbëlsirë pasi e mendojë …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *