Televizioni shtetëror uron Rohanin për fitoren në zgjedhjet presidenciale

0
13

Televizioni shtetëror iranian ka uruar presidentin Hassan Rohani për rizgjedhjen e tij edhe për një mandat 4-vjeçar në krye të shtetit, pasi rezultatet preliminare thonë se Rohani ka fituar në zgjedhje ndaj rivalit të tij kryesor Ebrahim Raisi dhe dy kandidatëve të tjerë për president.

Me pothuajse të gjitha votat e numëruara, Rohani ka fituar 22.8 milionë ose mbi gjysmën e votave, ka thënë zëdhënësi i Ministrisë së Brendshme.

Ebrahim Raisi ka fituar 15.5 milionë të votave, ndërkaq dy kandidatët e tjerë, nuk kanë arritur të marrin as 1 milion vota.

Rezultatet përfundimtare pritet të publikohen më vonë gjatë ditës.

Zyrtarët kanë thënë se mbi 40 milionë iranianë kanë votuar në zgjedhjet presidenciale të 19 majit.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here