​Teleskopi James Webb goditet nga një meteor i vogël

0
8
Gjigandi

Një fragment i vogël shkëmbi ka goditur pasqyrën kryesore të teleskopit të ri hapësinor James Webb.

Dëmi i shkaktuar nuk pritet të kufizojë performancën e përgjithshme të misionit.

James Webb u lëshua në dhjetor për të pasuar teleskopin hapësinor revolucionar – por tashmë i vjetruar – Hubble.

Astronomët do të publikojnë pamjet e para të kozmosit më 12 korrik.

Agjencia amerikane e hapësirës NASA tha se këto imazhe nuk do të ishin më pak mahnitëse për shkak të asaj që sapo ndodhi.

Ngjarja duket se ka ndodhur diku midis 23 dhe 25 majit.

Analiza tregon se segmenti i pasqyrës i njohur si C3 – një nga 18 pllakat prej ari berilium që përbëjnë reflektorin primar 6.5 m të gjerë të Webb – u godit. Kontakti la një “gropëzë” në segment, tha NASA.

Webb tani është goditur pesë herë me këtë ngjarje të fundit që është më e rëndësishmja.

Shkencëtarët synojnë të përdorin Webb-in për të provuar të shohin yjet e parë që ndriçuan kozmosin më shumë se 13.5 miliardë vjet më parë.

Ata gjithashtu do të trajnojnë “syrin” e madh të teleskopit në atmosferët e planetëve të largët për të parë nëse ato botë mund të jenë të banueshme.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu