8.5 C
Tirana
E premte, 2 Dhjetor, 2022
Ballina Etiketimet Inteligjenca

Etiketim: Inteligjenca

Studim/ Inteligjenca e fëmijës, trashëgohet nga nëna apo nga babai?

0
Sipas një studimi, inteligjenca e fëmijës trashëgohet nga kromozomi X, i cili përmban shumë gjene që kanë lidhje me perceptimin. Femrat disponojnë vetëm kromozomet...

​Inteligjenca Artificiale edhe për plazmën e fuzionit bërthamor

0
Inteligjenca Artificiale ka mësuar të kontrollojë plazmën brenda një reaktori të shkrirjes bërthamore, i cili është një gaz shumë i nxehtë dhe i rrallë...

Mënyra si silleni, më e rëndësishme sesa inteligjenca

0
Kur është fjala për sukses, është e lehtë të mendosh se njerëzit e bekuar me “tru”, na lënë në mënyrë të pashmangshme pas. Por,...

Sa ndihmon inteligjenca në sukses?

0
Sigurisht. Por jo pa punë, eksperimentim, dështim përpara, dhe përkushtim për vetë-përmirësim. Shikoni Elon Musk, një nga njerëzit më të mençur në planet. Njeriu që...

Inteligjenca është pasuri nga nëna, jo nga dy prindërit

0
Sipas hulumtimeve shkencore, inteligjenca trashëgohet nga kromozomi X, përkatësisht kromozomi femëror. Edhe pse shumica e njerëzve besojnë se fëmijët trashëgojnë inteligjencën nga të dy...

Si sillemi, më e rëndësishme sesa inteligjenca

0
Kur është fjala për sukses, është e lehtë të mendosh se njerëzit e bekuar me “tru”, na lënë në mënyrë të pashmangshme pas. Por,...

Inteligjenca e fëmijës përcaktohet në mitër: Katër gjëra që çdo nënë...

0
Gjithmonë po zvogëlohet numri i njerëzve që duan të kenë fëmijë në moshë të hershme. Por, a është kjo aq e mirë për fëmijët sa...

ME TE SHIKUARAT

- Advertisement -
ABC24 ABC24

HOT NEWS