Sheqerpare

12


Perbersit:
500gr gjalpë
700gr miell
2 të kuqën e vesë
2luge kos
SHËRBETI:
750gr sheqer
2gota ujë.

Pergatitja:
Gjalpit të shkrirë dhe të kulluar i shtohen mielli, e kuqja e vesë dhe kosi.

Nga ky brum formohen kuleqët , të cilët shtypen dhe rreshtohen në tepsi të lyer me yndyrë.

Tepsia futet në furrë të nxehtë dhe duhet të pjeken për 30-40 min. në temperaturë prej 200C.

Niveli i ujit duhet të jetë afër 1 cm mbi sasinë prej 750 gr sheqer dhe duhet të vloj për 15 min.

Sheqerparet e nxehta përvlohen me shërbet të vakët.

Ju befte mir!

You might also like
Comments