Sallatë ruse

…………….Përbërësit…………….

1 paketim perime
180 gr shmant
150 ml majonez
150 gr përshutë
5 vezë të ziera
3 tranguj turshi
piper i zi
salcë./Abc24.al

…………….Hapat…………….

1
Perimet e ngrira(mundet edhe te fresketa, i presim ne katrorka te vogla) i ziejme me uje te kripur pak per 10 minuta.

2
I kullojme dhe leme ne nje ene vecmas.

3
Trangujt I grijme ne katrorka,sallamin ose pershuten e grijme ne katrorka te vogla,2 veze te zieran i grijme imet gjithashtu.

4
Perziejm parimet ne ziara,trangujt e grire,salalmin e grire,vezet e grira, dhe shtojme pak piper te zi.

5
Ne te shtojme ddhe ajken dhe majonezen.

6
Me 3 vezet e ndajme te verdhat e ziera dhe shtypim,.shtojme ajvarin dhe perziejme ne forme pureje.

7
Me dia nga ta bardhat formojme fije te holla per dekor,kurse disa ng ate bardhat e vezes te ndara ne dysh i mbushim me salcen e pergaditur me te verdhat e vezes te shypura dhe salcen specit./Abc24.al

Kontrolloni gjithashtu

Si të përgatisni në shtëpi muffins me vanilje – Receta Gatimi

[ad_1]  Ndonëse të vogla, amvisat e jo vetem “tremben” nga kjo ëmbëlsirë pasi e mendojë …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *