Rihanna, Jay Z dhe Kanye West zyrtarisht pjesë e listës së miliarderëve të Forbes

0
Rihanna, Jay Z dhe Kanye West zyrtarisht pjesë e listës së miliarderëve të Forbes
Gjigandi

Rihanna, Jay Z dhe Kanye West kanë bërë debutimin në listën e miliarderëve të Forbes së bashku me fituesit më të mëdhenj në botë.

Sipas listës vjetore, Riri tani është bërë muzikantja femër më e pasur në botë me një pasuri neto prej 1.7 miliardë dollarësh (1.5 miliardë euro), kryesisht falë biznesit të saj “Fenty Beauty” dhe linjës së të brendshmeve “Savage X Fenty”.

Ajo gjendet në vendin e 1,729 në listën botërore të miliarderëve më të pasur, duke përfshirë tani Jay Z në vendin e 2,076 me një vlerë neto prej 1,4 miliardë dollarë (1.2 miliardë euro) dhe Kanye, i cili gjendet në vendin e 1,513.

Here’s this year’s definitive list of the World’s Billionaires: https://t.co/UcFKZr1Ky3 #ForbesBillionaires pic.twitter.com/noTOhpYJ9t

– Forbes (@Forbes) April 5, 2022

Në krye të listës është CEO i “Tesla” dhe “SpaceX”, Elon Musk, pasuria neto e të cilit vlerësohet të jetë 219 miliardë dollarë (200 miliardë euro).

I dyti është shefi i Amazon, Jeff Bezos, i cili vlen pothuajse 50 miliardë dollarë (45 miliardë euro) më pak se Musk me 171 miliardë dollarë (156 miliardë euro).

2,668 miliarderë hynë në listën përfundimtare, nga 2,755 vitin e kaluar, me vlerën kolektive nga 13.1 trilionë dollarë (10 trilionë euro) në 12.7 trilionë dollarë (11 trilionë euro).

War, pandemic and sluggish markets hit the world’s billionaires this year. There are 2,668 of them on Forbes’ 36th-annual ranking of the planet’s richest people-87 fewer than a year ago #ForbesBillionaires pic.twitter.com/xj4o6HyMyd

– Forbes (@Forbes) April 5, 2022

Vitin e kaluar, Forbes ndau një raport duke pretenduar se Kanye West vlen më pak se një e treta e shumës që pretendonte.

Në mars të vitit 2021, marrëveshja e West Yeezy me Gap u caktua në 970 milionë dollarë (888 milionë euro), që thuhet se e çon vlerën neto të reperit deri në rreth 6.6 miliardë dollarë (6 miliardë euro).

Prillin e kaluar, Forbes raportoi se pasuria e reperit ishte 1 miliard dollarë, këngëtari e kundërshtoi pretendimin, në vend të kësaj këmbënguli se pasuria e tij neto ishte në të vërtetë 3.3 miliardë dollarë (3 miliardë euro).

Rihanna, Jay Z, Kanye West (Foto: Seth Browarnik)

Kanye u bë miliarderi i dytë i hip-hop-it së bashku me Jay Z në prill të vitit 2020.

/abc24.al/

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu