Pamje prekëse/ Rreshteri i vetëm që i mbijetoi shpërthimit të minës në Letoni bën gjestin e rrallë në ceremoninë mortore të Klodian Tanushit

45

Dita e sotme u shpall Ditë Zie Kombëtare në nder të majori shqiptar Klodian Tanushi, i cili mori plagë të rënda pas shpërthimit të një mine në Letoni.

Kujtojmë këtu se Tanushi nuk ia doli t’i mbijetonte plagëve të marra dhe se ndërroi jetë në spital.

Sot u zhvilluan dhe homazhet në Muzeun Historik Kombëtar në nder të tij. Të pranishëm ishin edhe fëmijët e mitur të të ndjerit, 14, 11 dhe 1 vjeç.

Djali i madh i Tanushit  puthi arkivolin. Por, i pranishëm në këtë ceremoni ishte dhe Julian Kapaj.

Rreshteri Julian Kapaj është  i vetmi që i mbijetoi shpërthimit në Letoni. Mësohet se ai  ka lënë spitalin dhe ashtu me paterica ka shkuar në ceremoninë e homazheve.

Kapaj i ka dhënë lamtumirën e fundit kolegut dhe nuk ka mundur t’i mbajë dot lotët.

Sjellim në kujtesë se Klodian Tanushi, Zarife Hasanaj, dhe rreshteri Julian Kapaj ndodheshin në një mision të NATO-s në Letoni.

I vetmi që i mbijetoi shpërthimit të minës është rreshteri Julian Kapaj, pasi Hasanaj dhe Tanushi sot janë ‘’Dëshmor të Kombit’’.

You might also like
Comments