Kush e bllokoi softuerin…Ndërpritet pjesërisht trafiku ajror në Gjermani

0
8
Gjigandi

Kontrolli gjerman i trafikut ajror raportoi probleme teknike të mërkurën. Trafiku ajror mbi Gjermani është kryesisht i kufizuar.  Arsyeja me sa duket janë problemet teknike me kontrollin gjerman të trafikut ajror. Siç tha një zëdhënëse për gazetën “Bild”, bëhet fjalë për një problem softuerik në qendrën e kontrollit Langen. Po punohet për një zgjidhje. Deri atëherë, ju mund të fluturoni vetëm në një masë të kufizuar.

 

Qendra e kontrollit Langen kontrollon hapësirën e poshtme ajrore në Gjermaninë qendrore. Këto përfshijnë aeroportet qendrore si Frankfurt am Main, Këln dhe Düsseldorf. Zona shtrihet nga Kassel në Liqenin e Konstancës dhe nga kufiri francez deri në Turingia.

 

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu