Kinder tortë

…………………………………………. Përbërësit………………………………………….
240 ml ujë
100 gr sheqer
1 sheqer vanilije
400 gr qumesht pluhur
250 gr margarinë
100 gr biskota te bluara, 100 gr arra te bluara, 6 luge qumesht
100 gr çokollatë për zierje ose e zeze
100 gr cokollate e bardhe
200 ml ajkë e ëmbël(hopla)

…………………………………………. Hapat………………………………………….

1
Ujin,sheqerin,sheqer vanilje,I ziejme mire.Largojme nga zjjari dhe shtojme qumeshtin pluhur duke perzier me mixer derisa te homogjenizohet masa.

2
Margarinen e mbajtur ne temp. ambienti e perziejm me mixer derisa te behet mase kremoze dhe shtojme tek masa me qumeshtin pluhur dhe perziejme derisa te behet nje mase homogjene.

3
Nga kjo mase ndajme 200 ml dhe ne te shtojme biskotat,arrat,dhe qumeshtin.

4
Nga kjo perzierje bejme nje shtrese ne kallep me madhesi 20 cm, rrafshojme mire dhe leme te ftohet derisa te pergadisim kremerat.

5
Nga kremi I mbetur me qumshtin pluhur dhe margarine e ndajme dhe ne dy pjese.

6
Njeres I shtojme 100 gr cokollate te zeze te shkrire dhe perziejme dhe qesim mbi shtresen me biskota.

7
Pastaj shkrijme cokollaten e bardhe dhe qesim ne kremin e mbetur dhe perziejm.

8
Qesim mbi shtresen me cokollate te zeze pasi ajo te jete ftohur mire.

9
Ne fund qesim krem panen e tundur sipas udhezimit ne qeske dhe dekorojme sipas deshires.

10
Kjo embelsire perveq qe eshte shume e shijshme eshte edhe terhese per femijet per shkak te ngjyrave terheqse./Abc24.al

Kontrolloni gjithashtu

Si të përgatisni në shtëpi muffins me vanilje – Receta Gatimi

[ad_1]  Ndonëse të vogla, amvisat e jo vetem “tremben” nga kjo ëmbëlsirë pasi e mendojë …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *