Ja disa nga simptomat e stresit dhe 10 këshilla se si ta kaloni atë

72


Dhimbje koke, nauze dhe madje edhe kariesi janë disa nga mënyrat e mahnitshme që trupi ynë përdor për të manifestuar një gjendje të shqetësuar.

1. Dhimbje koke – Sipas Klinikës Mayo, dhimbja e kokës “nga tensioni”, e shkaktuar nga irritimet e përditshme (siç është trafiku ose problemi i punës), është treguesi i parë i vërtetë i stresit dhe mund të shoqërohet me simptoma të tjera, të tilla si mpiksja e muskujve dhe bluarja e dhëmbëve.

Këshillë: Mënyra më e mirë për të trajtuar këtë lloj dhimbjeje koke është të përpiqeni të lehtësoni dhe menaxhoni stresin, por nëse dhimbja bëhet aq e padurueshme sa të ndikojë negativisht në jetën e përditshme, është mirë të kërkoni ndihmë nga një mjek.

2. Irritimet e lëkurës – E çuditshme, por e vërtetë: lëkura mund të jetë një barometër i shkëlqyer për të matur nivelin e ankthit. “Stresi mund të shkaktojë shfaqjen e skuqjeve, zakonisht në formën e njollave të kuqe, në stomak, mbrapa, krahë dhe fytyrë, – shpjegon psikologia dhe fizioterapistja Elizabeta Lombardo – dhe duke mos ditur shkakun e saktë, shumë ekspertë besojnë se kjo varet nga efektet negative të stresit në sistemin imunitar”.

Këshillë: Frymëmarrja mund të ndihmojë në mbajtjen e skuqjeve të lëkurës ose në parandalimin e shfaqjes së tyre. Për të maksimizuar efektet e saj, bëni 5 deri në 10 frymëmarrje të thella në kohë të ndryshme të ditës.

3. Tensioni i muskujve – Dhimbja në qafë që zakonisht tenton t’u atribuohet orëve të gjata të shpenzuara para kompjuterit mund të jetë një simptomë e stresit që, duke vepruar negativisht në sistemin muskuloskeletal, shkakton kontraktime muskulore dhe spazma.

Këshillë: Në rastin e tensioneve muskulore në lidhje me stresin, mund të jetë e dobishme të marrësh një seri frymëmarrjesh të thella, duke u fokusuar në relaksimin e zonës së tensionuar dhe të dhimbshme.

4. Dridhja e syve – Në mjekësi ndjesia e “qepallës së dridhur” njihet si “blepharospasm”, një kusht që është shpesh i përkohshëm, por ende i mërzitshëm, i cili për disa mund të shkaktohet nga tensioni emocional.

Këshillë: Shikoni larg nga ajo që po bëni (edhe më shumë nëse punoni në kompjuter) të paktën çdo njëzet minuta dhe shikoni pamjen jashtë dritares, ose mbyllni sytë tuaj dhe kujtoni vendin tuaj të preferuar.

5. Kutikulat e shqyera – Torturimi i kutikulave ose ngrënja e thonjve tuaj është një zakon nervor, me të cilin shumë njerëz – sidomos gratë – përpiqen të shkëpusin veten për të qenë në gjendje të kanalizojnë dhe të përballojnë stresin.

Këshillë: Në vend që ta hiqni atë me duart tuaja, është e këshillueshme që të mbani një top anti-stres në sirtarin e tavolinës, me të cilin do të luani në momentet kur ankthi do të shfaqet, në mënyrë që “ta shtrydhni atë nga trupi juaj”, sugjeron Debbie Mandel, ekspert në palestër dhe kontroll stresi.

6. Kariesi – Përveç higjienës së dobët orale, kariesi mund të shkaktohet edhe nga stresi, veçanërisht nëse tentoni t’i bluani dhëmbët gjatë ditës ose kur flini, një zakon që mund të shkaktojë erozionin e smaltit.

Këshillë: Përpiquni të përcillni ankthin në letër dhe stilolaps, ose të bëni një listë të problemeve, në mënyrë që t’i shihni ato të shkruara në të zezë dhe të bardhë dhe pastaj të shkruani zgjidhjet e mundshme. “Por nëse bluarja është në një fazë të rëndë, është mirë të shkosh te dentisti për një ndërhyrje”, rekomandon Mandeli përsëri.

7. Të përziera – Stresi mund të shqetësojë stomakun dhe të përzierat janë pasojë e drejtpërdrejtë. Këshilla: një truk që sipas Mandelit punon për të mbajtur ankthin në gji, është që të lejoni rrjedhjen e ujit të ngrohtë mes gishtërinjve. Provojeni që ta besoni.

8. Apatia – Ndjenja e dobët dhe apatike mund të jetë shenjë e stresit. Sikur të mos mjaftonte, tensioni nervor gjithashtu mund të shkatërrojë cilësinë e gjumit, me rezultatin që pas zgjimit ju do të ndiheni edhe më të lodhur dhe nervoz.

Këshillë: Parashikoni kohën kur shtriheni ose merrni një pushim gjysmë ore në pasdite, pa u ndier fajtore që e keni bërë.

9. Harresa – Stresi kronik mund të zvogëlojë lehtësisht madhësinë e hipokampusit, i cili luan një rol kyç në kujtesën afatgjatë, duke shpjeguar paqartësi të rastit të tilla si një takim ose ku janë vendosur çelësat e shtëpisë. “Për fat të mirë, hulumtimi ka treguar gjithashtu se sapo të zvogëlohet niveli i stresit, hipokampusi kthehet në madhësinë normale”, thotë Dr. Lombardo.

Këshillë: Për të mbajtur trurin tuaj aktiv dhe për ta mbrojtur nga ankthi nuk ka asgjë si aktiviteti fizik: mjafton edhe të bëni ndonjë shëtitje ose të ngjisni shkallët në këmbë.

10. Konfuzion – Nëse nuk arrini të vendosni për asgjë, – qofshin edhe të tilla se çfarë të gatuajmë në darkë ose çfarë të veshim nesër në zyrë – faji mund të jetë ankthi, që shkakton zbehje dhe zvogëlon aftësinë për t’u përqendruar.

Për të rivendosur vëmendjen, bëni vetëm pak stërvitje në ajër të hapur, në mënyrë që të pastroni idetë tuaja dhe të gjeni ritmin tuaj. Rrezet e diellit në fakt ndihmojnë trupin për lirimin e serotoninës dhe vitaminës D: e para përmirëson humorin, e dyta sistemin imunitar.

You might also like
Comments