Gjirokastër, vdes një 56-vjeçar nga antraksi

Një 56­-vjeçar i prekur nga antraksi ose siç njihet ndryshe në gjuhën popullore plasja ka ndërruar jetë në Libohovë.

Vdekja e tij konfirmohet nga mjekët e Spitalit Rajonal të Gjirokastrës, të cilët pohojnë se 56-­vjeçari ishte prekur dhe trajtohej në këtë spital. Sipas tyre, burri ishte prekur në lëkurë dhe në organet e brendshme.

Antraks njihet si sëmundje infektive që prek kafshët dhe njeriun. Në kafshë zhvillohet në formë septicemike, kurse te njerëzit shfaqet më tepër në formë të lokalizuar të puçrrës së zezë (pustula maligna). Në popull kjo sëmundje njihet me emrin “plasja”.

Kontrolloni gjithashtu

Zbulohet gënjeshtra e Arbana Xharrës dhe Blerand Stavilecit

[ad_1] Dje, Lidhja Demokratike e Kosovës publikoi programin qeverisës për mandat katër vjeçar. Në program …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *