Ëmbëlsirë me grizë

……………..Përbërësit……………

1 filgjan grize
½ figjan miell
½ filgjan kos
½ filgjan bajame të bluara
¼ filgjan sheqer i kaftë.
¼ filgjan vaj
1 luge e vogel pluhur për pjekje
½ luge e vogle sodë bikarbone
1 vezë
Levore e grire ne rende e ½ portokalli
SHERBETI:
½ filgjan lëng portokalli
½ filgjan sheqer

…………..Hapat……………..

1

Perziejme grizen,bajamet,sheqerin,miellin,pluhurin per pjekje dhe soden bikarbone.

2

Shtojme levoren e portokallit,dhe me pas kosin,vezen,vajin dhe perziejme mire.

3

Masen e qesim ne kallep te lyer dhe te permillur,pjekim ne 180 grade per 20 minuta.

4

Masen e qesim ne kallep te lyer dhe te permillur,pjekim ne 180 grade per 20 minuta./Abc24.al

Kontrolloni gjithashtu

Si të përgatisni në shtëpi muffins me vanilje – Receta Gatimi

[ad_1]  Ndonëse të vogla, amvisat e jo vetem “tremben” nga kjo ëmbëlsirë pasi e mendojë …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *