Ëmbëlsirë 15 minutshe

…………….Përbërësit…………….

300 gr biskota
3 pudinga vanilje
9 luge sheqer
1 l qumësht
200 gr margarinë
1 sheqer vanilije
4 luge ajke e tharte
4-5 banane
200 ml ajkë e ëmbël(hopla)

…………..Hapat…………

1

Nga qumeshti ndajme nje gote,kurse pjesen tjeter e veme te vloje me sheqerin dhe sheqer vaniljen.

2

Me qumeshtin e ndare tretim pluhurin e pudingave,dhe kur quemshti vlone shtojme pudingat,dhe perziejme derisa te trashet.

3

Pastaj largojme nga zjarri,shtojme margarine e cootuar dhe perziejme derisa te shkrihet margarina.

4

Pastaj shtojme dhe biskotat e coptuara.

5

Gjysmen e mases e qesim ne kallep te ngusht te mbuluar me plastfolie,dhe me pas qesim bananet e grira ne rrathe te cilat I kemi sterpikur em leng limonio qe most e humbasin ngjyren.

6

Pastaj qesim edhe gjysemn tjeter te mases dhe rrafshojme mire.Persiepr qesim njeshtrese biskota te tera qe do te sherbej si baze pastaj,kur te rrotullojme.

7

Kur embelsira te jete ftohur e nxjerrim nga kallepi dhe dekorojme me ajke te embel te tundur./Abc24.al

Kontrolloni gjithashtu

Si të përgatisni në shtëpi muffins me vanilje – Receta Gatimi

[ad_1]  Ndonëse të vogla, amvisat e jo vetem “tremben” nga kjo ëmbëlsirë pasi e mendojë …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *