E papritur, presidenti amerikan Biden “braktis“ G7-ën më shpejt nga parashikimi

0
13
Gjigandi

Nga Bavaria në Spanjë. Në këtë mënyrë presidenti amerikn Joe Biden është larguar më herët nga parasjikimet nga samite I G7-ës në Gjermani. Moti I keq e ka detyruar kreun e shtëpisë së bardë të anashkalojë seancën e paradites së G7-ës .

Sipas Shtëpisë së Bardhë, presidenti amerikan Joe Biden po largohet nga samiti i G7 në Bavari më herët se sa ishte planifikuar për shkak të motit të keq. Shtëpia e Bardhë tha se Biden nuk do të jetë në gjendje të marrë pjesë në një seancë pune të planifikuar për të martën në mëngjes.

Shtëpia e Bardhë nuk tha se cilat kushte specifike të motit do të pengonin planet e udhëtimit. Mbrëmjen e mëparshme kishte stuhi të forta me breshër të mëdhenj në Bavarinë e Sipërme. Sipas ëetter.de, zona aktuale e motit të ashpër shtrihet edhe në drejtim të lindjes, veçanërisht nga juglindja e Francës përmes Zvicrës dhe Italisë. Biden me sa duket do të duhet të fluturojë mbi këtë zonë në rrugën për në Spanjë.

Megjithatë, para kësaj, kancelari Olaf Scholz u takua përsëri me Biden. Në raundin e bisedimeve përpara seancës së fundit të punës morën pjesë edhe kryeministri britanik Boris Johnson, presidenti francez Emmanuel Macron dhe kryeministri italian Mario Draghi.

Samiti i NATO-s do të zhvillohet në Madrid të mërkurën dhe të enjten. Mbreti Felipe i Spanjës ka ftuar krerët e shteteve dhe qeverive të aleancës në një darkë gala të martën në mbrëmje.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu