Braktisi ëndrrat për t’iu bashkuar UÇK-së, Rama sjell historinë e ish-luftëtares

0
5
Gjigandi

Kryeministri i vendit, Edi Rama ka sjellë përmes një videoje historinë e Hamide Xhemajlit, ish-lufëtare e Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës.

Ajo i është bashkuar UÇK-së në vitin 1996 me një këmbëngulje të madhe duke kundërshtuar edhe vëllanë e saj.

Postimi i Ramës:

LIRIA KA EMER

Kjo është historia e Hamide Xhemajlit, luftëtare e orëve të para në Ushtrinë Çlirimtare të Kosovës, e cila në vitin 1996 vendosi të braktisë ëndrrat dhe t’i bashkohet vëllait, gati për të dhënë jetën për lirinë. Historia e saj është një nga mijëra e mijëra pjesët e historisë së përbashkët të krenarisë dhe dhimbjes së vajzave dhe djemve të Kosovës heroike.

Kujtojmë se ish krerët e UÇK-së akuzohen në Hagë për krime lufte kundër njerëzimit.

Njoftime falas, njoftime pune

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu