Akullore pa qumësht dhe vezë

…………………………………..Përbërësit…………………………………

4 filgjan fruta te ngrira-pjeshke, dredheza, mjedra, etj sipas deshires
2 banane të ngrira
30 ml mjalte

…………………………………..Hapat…………………………………..

1
Ne nje ene qesim frutat si mjerat, pjeshket etj sipas deshires, dhe u shtojme mjaltin.

2
Enen e fusim ne mikrovale per 30 seconda,nxjerrim perziejme,prap 30 seconda,nxjerrim perziejm dhe prap 30 sekonda.

3
Pastaj perziejme mire,ne nderkohe mjalti eshte shkrire dhe frutat kan leshuar pak leng.

4
Tanim ne blender qesim bananet e coptuara te ngrira dhe ne te shojme dhe frutat e perziera te shkrira pak ne mikro dhe perziejme me blender derisa te behet nje mase kremoze.

5
Akulloren e sherbejme menjehere nese e duam me te bute,ose e ngrijme ne ene plastmasi dhe servojme me vone me te ngrira,per 3-4 ore mjafton te rrijne ne ngrirje te thelle./Abc24.al

Kontrolloni gjithashtu

Si të përgatisni në shtëpi muffins me vanilje – Receta Gatimi

[ad_1]  Ndonëse të vogla, amvisat e jo vetem “tremben” nga kjo ëmbëlsirë pasi e mendojë …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *