Akullore me shije portokalli

……………………..Përbërësit………………….

6 portokall
Levorja e grire ne rende e nje portokalli
100 gr sheqer
200 ml ajke e tharte
200 ml ajkë e ëmbël(hopla)
2 sheqer vanilije

 

…………………Hapat…………………

1

Shtrudhim lengun e 6 portokalleve,kurse nga njeri grijme dhe levoren ne rende paraprakisht.

2

Ne lengun e portokallit qesim sheqerin,sheqer vaniljen levoren e grire ne rende ten je portokalli dhe ne fund ajken e tharte.

3

Perzijme ajken e embel derisa te trashet dhe shtojme tek masa me lengun e portokallve dhe ajken e tharte.

4

Perzijme tanim me luge derisa te bashkohet mire masa dhe veme ne ngrirje te thelle ne ene plsatmasi./Abc24.al

Kontrolloni gjithashtu

Si të përgatisni në shtëpi muffins me vanilje – Receta Gatimi

[ad_1]  Ndonëse të vogla, amvisat e jo vetem “tremben” nga kjo ëmbëlsirë pasi e mendojë …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *