Gjigandi
Ballina Lajme Shqip ​Shkencëtarët në Singapor zhvillojnë ‘hundën’ elektronike për nuhatjen e mishit të prishur

​Shkencëtarët në Singapor zhvillojnë ‘hundën’ elektronike për nuhatjen e mishit të prishur

0
7

Hunda e njeriut nuk mund të zbulojë gjithmonë freskinë e mishit të ruajtur në frigorifer dhe kur ai fillon të prishet, mund të jetë i vështirë për t’u zbuluar, duke çuar në humbje ose helmim nga ushqimi.

Por, shkencëtarët nga Singapori kanë zhvilluar një ‘hundë’ elektronike për të zbuluar freskinë e mishit në mënyrë që të mos keni nevojë të hidhni një pjesë gjigante të tij.

‘Hunda’ elektronike është një varg sensorësh diskrete që mund të zbulojë gazrat që prodhohen kur mishi prishet ngadalë.

Shkencëtarët nga Universiteti Teknologjik Nanyang i Singaporit (NTU) zhvilluan zgjidhjen që u modelua sipas hundës së gjitarëve. Në këtë pajisje, gazrat lidhen me receptorët që sinjalizojnë trurin dhe përcaktojnë nëse mishi është i kalbur. Sa i përket ‘hundës’ elektronike, ajo mund të zbulojë në mënyrë të ngjashme gazrat e prodhuara nga mishi i prishur.

Ndryshe nga receptorët njerëzorë, hunda elektronike ka 20 shirita. Çdo ngjyrë përmban një derivat të celulozës dhe chitosan, një sheqer natyral. Ngjyrat reagojnë ndaj gazrave duke ndryshuar ngjyrën dhe prodhojnë një model unik për të sugjeruar gjendje të ndryshme të mishit.

Shiriti i parë me një ngjyrë të verdhë mund të zbulojë përbërje të dobëta acidike siç është gazi i prodhuar nga mishi i kalbur, i quajtur bio-amina. E verdha bëhet blu kur ajo ekspozohet ndaj gazit. Me rritjen e përqendrimit të gazrave, intensiteti i ngjyrës ndryshon, duke treguar që mishi është i prishur.

Chen Xiaodong, drejtori i Qendrës Inovative për Pajisjet Fleksibile në NTU dhe bashkë-udhëheqës i studimit, tha se ‘hunda’ elektronike mund të integrohet lehtësisht në paketim dhe mund të ndihmojë konsumatorët të kursejnë para.

Përveç hundës elektronike, shkencëtarët gjithashtu kanë zhvilluar një algoritëm të inteligjencës artificiale që do të ndihmojë në leximin e ngjyrave që ndryshojnë ngjyrën në një telefon të mençur dhe metoda e saj e fuqishme e analizës së të dhënave ndihmon për të identifikuar saktë erën e zbuluar nga sensorët.

S'KA KOMENTE

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu