Konsumimi i këtij ushqimi ul rrezikun nga simptomat e diabetit

0
14

Rreziku i diabetit mund të reduktohet përmes konsumimit të vajit të ullirit.

Ka pasur mjaft debate muajve të fundit rreth vajit të shëndetshëm, i cili përdoret në ushqime, transmeton KosovaPress.

Vaji i kokosit quhet nga ekspertët si mjaft i mirë, por Asociacioni amerikan për zemër së fundi ka pohuar se ky lloj vaji përmban yndyra, të cilat mund të shtojnë nivelin e kolesterinës.

Derisa vaji i lulediellit në të kaluarën është ndërlidhur me probleme të zemrës, tash nutricionistët thonë se ai mund të jetë një zgjidhje e pashëndetshme dhe nevojitet reduktimi i tij në masa të vogla.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here