Arsyet pse duhet të flini zhveshur

0
74

Është koha të harroni të veshni pizhamet tuaja të rehatshme ose bluza më të mëdha kur ju shkoni për të fjetur. Kohët e fundit, shkencëtarët zbuluan se të fleni zhveshur në fakt është mirë për shëndetin tuaj.

Pse? E pra, arsyet janë në të vërtetë shumë të thjeshta.

Ne flemë më mirë, kur temperatura e trupit tonë është më e ulët

Ne flemë shumë më mirë kur temperatura e trupit tonë është më e ulët, dhe sa më pak artikuj të veshjeve që veshim, aq më pak nxehtë do të kemi. Edhe rritja më e vogël në temperaturën e trupit (aq pak sa 0.4 ° C) mund të rrisë aktivitetin në pjesë të caktuara të trurit, duke çuar në gjumë më të trazuar.

Ne ndjehemi emocionalisht më afër me partnerin tonë

Temperatura e trupit tonë nuk është i vetmi problem. Kur fleni lakuriq afër partnerit, oksitocina prodhohet nga trupat tanë në sasi më të mëdha. Kjo është “hormoni i dashurisë”që përmirëson disponimin tonë, ndihmon të mbajë sistemin tonë imunitar, dhe madje na ndihmon të ndjejmë një ndjenjë të intimitetit emocional.

Ne flemë më shpejtë dhe zgjohemi më lehtë

Duke fjetur zhveshur,  kemi qarkullimin e gjakut shumë më të mirë. Kjo na ndihmon që të biem në gjumë më shpejtë dhe të zgjohemi poashtu më lehtë – diçka që shumë njerëz e kërkojnë.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here